Skip to Content

Briar Cliff holds commencement for largest-ever graduating class

Briar Cliff's 83rd commencement gets underway on Saturday, May 17, at the Sioux City Orpheum Theater.


May 17, 2014 • By Briar Cliff University Bookmark and Share


SIOUX CITY, Iowa – At Briar Cliff University’s 83rd commencement ceremony on Saturday, May 17, 2014, President Beverly A. Wharton conferred degrees to 315 candidates — the largest graduating class in school history. The 2014 graduates are:

Candidates for Master of Arts in Education Degree

Michelle Renee Collins, Humboldt, Iowa; Adam G. Hinds, Sioux City; Sarah Hinds, Hartington, Neb.; Angela Marie Hoffman, Sioux City; Elizabeth Miller, Davenport, Iowa; and Jeremiah Joseph Pottebaum, Bronson, Iowa.

ORDER PHOTOS

Camera Celebrate with professional images of any student who walked at commencement.

Candidates for Master of Arts in Management Degree

Pamela S. Abdo, Sioux City; Keira Elaine Bordo, Greenwood, W.V.; Chase L. Colvin, Big Pine, Calif.; Brian K. Eben, Sioux City; Alison Christine Fox, Algona, Iowa; Trevor Lee Harson, Emmetsburg, Iowa; Susan Colletta Hauber, Ridgeway, Iowa; Mark Anthony Houseman, Clive, Iowa; Randi L. Hudson, Sioux City; Lorna Marie Kohn, Massena, Iowa; Sharese Manker, Sioux City; Angela Rose Parsley, Salix, Iowa; Amy Jo Ranniger, Manning, Iowa; Hanna Reinders, Fairfield, Iowa; Joshua A. Reinders, Sergeant Bluff, Iowa; Katherine E. Stump, Grand Island, Neb.; Benjamin John Taylor, Mason City, Iowa; Marilee Thomas, Kingsley, Iowa; and Brian R. Wehler, Redding, Calif. Candidates for Master of Science in Nursing Degree Jessica L. Bowman, Sioux City; Steven Ray Al Davis, Winner, S.D.; Mindy De Jager, Alvord, Iowa; Krystal Marie Diedrichsen, Creighton, Neb.; Julie Lynn Dolphin, Cherokee, Iowa; Jenna Lyn Eich, Whiting, Iowa; Mary Jean Grieder, Council Bluffs, Iowa; Catherine E. Grimsley, Sioux City; Jennifer J. Hadley, Sioux City; Raina Marie Hoebelheinrich, Fordyce, Neb.; Curtis L. Hoogendoorn, Sioux Falls, S.D.; Lora Christina Knaack, Ida Grove, Iowa; Susan Marie Miller, Harrisburg, S.D.; Kathryn Rose Moore, Onawa, Iowa; Jennifer M. Muff, Dunlap, Iowa; Jodi L. Netley, Akron, Iowa; Arica Kay Nickles, Yankton, S.D.; Erin A. Peterson, Palmer, Iowa; Lois Mae Pirozek, Sioux City; Jill Louise Pitz, Sioux City; Cathy Reneé Robinson, Calumet, Iowa; Heather Jo Stehr, Salix, Iowa; Eric Michael Traviss, Sioux Falls, S.D.; Justin David Tuntland, Canton, S.D.; Robin L. Van Zandbergen, Hospers, Iowa; Tasha Jean Visser, Sanborn, Iowa; and Ellen T. Wengert, Sioux City.

Candidates for Bachelor of Arts Degree

Ashley Ahrendsen, Anthon, Iowa; Jordan Kay Ahrenstorff, Estherville, Iowa; Brock Arron Allen, Bakersfield, Calif.; Juan Manuel Aranda, Tucson, Ariz.; Mary Kathleen Armbruster, Sioux City, magna cum laude; Christopher T. Ballenger, Saint Louis, Mo.; Sarah Ann Bamber, Sioux City; Wesley Neal Gene Bell, Ferguson, Mo.; Lauren Lynae Bennier, Sioux City; Nicholas L. Berger, Sioux City; Carrie Blanchard, Sioux City, summa cum laude; Monica Rosella Boeding, Columbus, Neb.; Toni Jo Boggs, Sioux City; Christopher Braunschweig, Altoona, Iowa, cum laude; Elizabeth Joy Brown, Sergeant Bluff, Iowa, cum laude; Monica Janette Buitron, South Sioux City, Neb., magna cum laude; Austin Michael Busch, Hawarden, Iowa; Kristopher Caldwell, Superior, Ariz.; Christian Xavier Carrasco Mackliff, Guayaquil, Ecuador; Ronna Dee Cason, Sioux City; Patrick Cisar, Bellevue, Neb.; Chad Clay, Wakefield, Neb.; Michael David Collison, Iowa Falls, Iowa; James Patrick Conway, Sioux City; Bradley N. Cook, Omaha, Neb.; Jameel Roshad Cunningham, Saint Louis, Mo.; Gary Lee Davis, Castle Rock, Col.; Matthew Michael Delaney, Bellevue, Neb.; Natalie Ann Delgadillo, Dakota City, Neb.; Chris Denny, Sioux City; TaraKay Louise Edner, Polson, Montana ; Joshua Edward Ellanson, Trimont, Minn.; Stephanie Ann Engle, Sergeant Bluff, Iowa; Victoria Kristine Erwin, Sergeant Bluff, Iowa; Ryan Lyn Etter, Omaha, Neb.; Spencer Ryne Fahey, Grand Island, Neb.; Eddie Ficklin, Jr., Los Angeles, Calif.; Jodi Fiscus, Sioux City; Sean Colin Fitzgerald, Ventura, Calif., magna cum laude; Ryan Daniel Foster, Wendell, Idaho; Erin Elizabeth Frank, Sioux City; cum laude; Shari L. Frerichs, Le Mars, Iowa, cum laude; Brendan Patrick Gill, Sioux City, cum laude; Elena Susan Grupp, Sioux City; Jenna Clare Guy, Carroll, Iowa; Aurora Guadalupe DeAnda Guzman, Sioux City; Karina Marie Haas, Algona, Iowa, summa cum laude; Marquette Rashard Hart-Harper, Los Angeles, Calif.; Stephanie RaNae Hauge, Sioux City; Branden Henneous, Sioux City; Alexander Michael Herndon, Crockett, Calif.; Melanie Jane Hofmeister, New Trier, Minn., magna cum laude; Kayla Ann Holtgrewe, Le Mars, Iowa; David Hout, Ocheyedan, Iowa; Kevin James Hubert, Sioux City; Emily Ireland, Shawnee, Kan.; Andrew J. Jindra, Omaha, Neb.; Liberty Maxine Johnson, Rapid City, S.D.; Eric Martonez Jones, Saint Louis, Mo.; Anne Elisabeth Kallsen, Hinton, Iowa, cum laude; Winnie Kamarade, Kigali, Rwanda; Christopher Karpuk, Sioux City, summa cum laude; Gabrielle Marie Kates, Carson, Iowa; Gisele Kayitesi, Kigali, Rwanda; Courtney Nicole Kayton, Norfolk, Neb.; Britney Marie Keegan, Sioux City; Kallie A. Kilstrom, Sioux City; Debra D. Knealing, Rupert, Idaho, summa cum laude; John F. Krager, Jr., Sioux City; Zachary L. Kreider, Sioux City; Carter Kruckenberg, Mason City, Iowa, magna cum laude; Brooke Kruse, Little Rock, Iowa; Morgan Elizabeth Kulzer, Albertville, Minn.; Asia Lahn, South Sioux City, Neb.; Jennifer Lee Lander, Denver, Col.; Larissa Marie Larson, Sioux Falls, S.D., magna cum laude; Vincent Gordon Lund, Sioux City, magna cum laude; Samantha Jo Lyon, Palmer, Iowa; Grace Ann McElroy, Sioux City; Shaun Thomas McPeters, Southlake, Texas; Victor Thomas Marrero, San Antonio, Texas; Dustin John Martin, St. Michael, Minn.; Rebekah Anne Marwitz, Le Mars, Iowa; Ian Richard Medeiros, Red Oak, Iowa; Nathan Robert Meendering, Sioux Center, Iowa; Whitney Ann Meier, Sioux City, cum laude; Kaitlin Arlene Meister, Mesa, Ariz.; Maggie Cassandra Mendoza, Sioux City; James A. Merryfield, Pine Bluffs, Wyo., magna cum laude; Marcell D. Moody, Saint Louis, Mo.; Natalie K. Murkins, Sioux City; Logan J. Murray, Sterling, Ill., summa cum laude; Angela Kristine Kaye Nash, Hornick, Iowa, magna cum laude; Arsene Ngabo, Kigali, Rwanda; Yan Nhen, South Sioux City, Neb.; Benjamin Gerard O’Neill, Sioux City; Janet PabloGonzalez, Sioux City; Heather Parkhill, Sioux City, magna cum laude; Alexandra M. Patnaud, Sioux City; Jocelyn Dezireé Perryman- Johnson, Shenandoah, Iowa; Cassandra A. Peterson, Sioux City; Sean Joseph Peterson, Sioux City; Alexander Jeffrey Pick, Sioux City; Melanie Rose Rainosek, Kingman, Kan.; Tara Lynn Ramos, Hawarden, Iowa; Andrew D. Roghair, Orange City, Iowa; Ivan Rojas, Sioux City; Kyle Anthony Rommel, Council Bluffs, Iowa; Sarah Bethany Roseblade, Cypress, Calif.; Mark Thomas Samuelson, Sioux City; Stephen Schager, Sioux City; Cole R. Schimelfenig, Indianola, Iowa, magna cum laude; Matthew David Schmit, Sioux City, summa cum laude, salutatorian; Candice Ann Schoenherr, Sioux City; Elyse Schuler-Cruz, Streator, Ill.; Sadelle Renae Schultz, Sioux City; Ryan Michael Sikora, Ruthven, Iowa; Leslie M. Singson, Sioux City; Eric D. Smith, Sioux City; Cheryl Ann Smoody, Sioux City; Laura Sosa, El Paso, Texas; Jayna Lu Specht, Yankton, S.D., magna cum laude; Daniel R. Stanek, Sioux City; Shelby J. Stofferan, Sibley, Iowa, cum laude; Lori Stoll, Alton, Iowa; Raymond T. Stuart, Papillion, Neb.; Katherine Erin Swanson, Burnsville, Minn., magna cum laude; Natalie Marie Swanson, Sioux City; Ivy Mae Sweet, Sioux City; Angel Steven Talamantes, Rochester, Minn., magna cum laude; Douglas F. Tecken, George, Iowa; magna cum laude; Rachel Elizabeth Tilley, Le Mars, Iowa; Celena Inez Vasquez, Bellflower, Calif.; Aaron Michael Vaul, Sioux City; Daniel Vazquez, San Julian, Jalisco, Mexico; Amy Verschoor, Kingsley, Iowa; Kate Lynne Wakeman, Bloxom, Va., summa cum laude; Frank J. Wallace, Omaha, Neb.; Joshua Todd Webb, Indianola, Iowa; Stanley H. Wentland Machesney Park, Ill.; Dominic Wetzbarger Sioux City, summa cum laude; Kyle Lee Wiig, Le Mars, Iowa; Joshua Lee Winters, Mason City, Iowa, magna cum laude; and Zachary A. Woldruff, Alton, Iowa.

Candidates for Bachelor of Science Degree

Ethan Walden Beard, Tucson, Ariz.; Kelsey Lauren Brady, Marcus, Iowa; Dillian Ashton Broadnax-Skillern, Cedar Hill, Texas; Whitney Carlson, Sioux City; Hannah Hang Thu Doan, Sioux City; Kimberly Eccher, Fonda, Iowa, cum laude; Erin Kathleen Ernst, Whiting, Iowa; Jessica Marie Geer, Shawnee, Kan.; Kyle Gerdes, Wahoo, Neb.; Charles Gunderson, Saint Paul, Minn.; Breann Marie Hansen, Arvada, Col.; Kelsey Virginia Hansen, Schaller, Iowa, cum laude; Jonathan Michael Hanson, Preston, Minn.; Rachele Ann Harrill, Council Bluffs, Iowa, cum laude; Jane Hartigan, Omaha, Neb.; Shaughn Mitchell Head, Palm Desert, Calif.; Justin Duane Hummelgard, Battle Creek, Iowa; Kelsey Marie Powell Kelsheimer, Hornick, Iowa; Michael C. Kriener, Akron, Iowa; Ryya Brooke Kumm, Algona, Iowa; Elizabeth Therese Mangan, Sioux City; Rosa Maria Marquez, South Sioux City, Neb.; April Lynn McDill, Bellevue, Neb., summa cum laude; Jean de Dieu Mubiligi, Kigali, Rwanda; LeAnn Marie Parks, Sioux City; Kelsea Luree Peatrowsky, West Point, Neb., magna cum laude; Faythe A. Pitkin, Sioux City; Alexandria Danielle Radtke, Jefferson, S.D.; Julie Ann Redus, Glendale, Ariz.; Mark Rose, Onawa, Iowa, cum laude; Ashley Schmidt, Wynot, Neb.; Emma Lucille Verge, Mount Vernon, Wa.; Courtney Jane Vinsand, South Sioux City, Neb.; Queen Gaju Wamungu, Kigali, Rwanda; and Serena Nadine Elizabeth Works, El Paso, Texas.

Candidates for Bachelor of Science in Nursing Degree

Katelyn Rose Baas, Council Bluffs, Iowa; Patricia M. Basile, Rockford, Ill., summa cum laude; Jennifer Lee Helman Bennett, Milford, Iowa, summa cum laude; Jacqueline M. Betsworth, Sioux City; Lisa Kristine Brun, Sioux City, cum laude; Josie A. Bjustrom, Whittemore, Iowa, cum laude; Angela Sue Campbell, South Sioux City, Neb.; Sarah Renea Christenson, Le Mars, Iowa; April Cisneros-Hernandez, Sioux City; Abby LeeAnn Clark, Glidden, Iowa; Theresa A. Conlon, Sioux City; Trudence Adel Corey, Sioux City; Kelly Marie Crosgrove, Onawa, Iowa; Noel DeLeon, South Sioux City, Neb.; Tracie Lynn Eden, Woden, Iowa, summa cum laude; Gerald Michael Elsbernd, Rochester, Minn., magna cum laude; Abbie Joi Fahrendholz, Sioux City; cum laude; Amy Lee Feddersen, Sioux City, cum laude; Jennifer Lynn Feller, Remsen, Iowa; Emily Lynn Flahive, Pella, Iowa, cum laude; Bryan Okemwa Gitenya, Brooklyn Park, Minn., cum laude; Briana Green Granada, Minnesota, summa cum laude; Sarah Hastings, South Sioux City, Neb.; Bailey Elise Hendrix, Omaha, Neb.; Amanda Nicole Huelskamp, Omaha, Neb.; Katie Hummelgard, Battle Creek, Iowa; Petricia A. Hurtado, Sioux Center, Iowa, magna cum laude; MeLisa Diane Johnson, Wayne, Neb.; Feona Joy, Spring Valley, N.Y.; Dorcas W. Kamau, Le Mars, Iowa; Beth Kinjah, Emmetsburg, Iowa; Dawn Kollasch, Emmetsburg, Iowa, summa cum laude; Elizabeth Krummen, Lake Park, Iowa, summa cum laude; Christine Kuester, Alton, Iowa, cum laude; Judy J. Limoges, Sioux City, summa cum laude; Tiffany M. Lynch, Dakota Dunes, S.D.; Meggan McDonald, Salix, Iowa, cum laude; Brooke Marie Maguire, Norfolk, Neb.; Reni Mathai, Younkers, N.Y.; Tami Meyer, Sioux Center, Iowa; Bobbie Miller, Graettinger, Iowa, magna cum laude; Kayla Jean Neeson, Omaha, Neb.; Jeannie M. Nemmers, Algona, Iowa; magna cum laude; Patricia Nixon, Crescent, Iowa, summa cum laude; Caroline Mwende Nzioka, Saint Paul, Minn., summa cum laude; Felice A. Paden, Thompson, Iowa; cum laude; Rachel Lynn Pinkelman, Onawa, Iowa; Alyssa Ann Rakoto, Forest City, Iowa; Kayla Diane Risler, Mondovi, Wis.; Ann Marie Rozeboom, Inwood, Iowa; Kimberly Ryan, Sioux City, Iowa; Kathleen E. Schmaus, Estherville, Iowa; Maria Rose Scholten, Sanborn, Iowa; Amber Joy Skoglund, Norfolk, Neb.; Sara Lorraine Snyder, Estherville, Iowa; Ashley Nicole Songcuan, Bellevue, Neb.; Lisa Stork, Carroll, Iowa; Heidi Jo Swanson, Council Bluffs, Iowa, cum laude; Abbey A. Taylor, Conde, S.D., cum laude; James R. Thelen, Sioux City; Myranda Thoreson, Spencer, Iowa; David G. Tillman, Le Mars, Iowa; Andrew Charles Trunkhill, Humboldt, Iowa, magna cum laude; Jennifer Dawn Vought, Dakota City, Iowa, summa cum laude; Shelly Marie Walstead, Spirit Lake, Iowa, summa cum laude; Tonya Wical, Wayne, Neb., summa cum laude; Peggy S. Winter, Hawarden, Iowa; Tiffany K. Zachman, Glenwood, Iowa, summa cum laude; and Stephanie Dawn Zahrt, Spencer, Iowa, summa cum laude.

Candidates for Bachelor of Social Work Degree

Kathleen Joy Boman, Sioux City; Maria Elia Cancino, Sioux City; Riley D. Colwell, South Sioux City, Neb.; Brian Kevin McCarthy, Sioux City; Kylie Marie McMahon, Sioux City; Brittany Nicole Parker, Walthill, Neb.; Jennifer Lee Paulsen, Moville, Iowa; Candace N. Payer, Winnebago, Neb.; Jamie Lou Rusch, Anthon, Iowa; summa cum laude; valedictorian; Tina M. Tassler, Elk Point, S.D.; Laura Lorraine Triplett, Sioux City; Gabriela Valdovinos-Magaña, Sioux City; and Cecilia M. Woods, Alexandria, La.

Candidates for Associate of Arts Degree

Jennifer Lynn Hofer, Rock Rapids, Iowa, magna cum laude.

Briar Cliff University is a Catholic Franciscan institution with an enrollment of more than 1,100 students from 31 states and nine countries. BCU students are educated in the Franciscan tradition of excellence in the liberal arts and career preparation in an environment of care, compassion and service.

 



Tags: Campus, Alumni, Academics, Parents, BCU, Student Life

FOLLOW BCU ON TWITTER